(Bemærk at oplevelsen ikke tæller med som medlemsforestilling, men så snart, du har købt minimum 4 (over 60 år 3) af TeaterVejles egne forestillinger, får du adgang til at købe til særprisen.)
Ballet i unik historisk ramme ved Jelling Højene
For 13. år i træk præsenterer Verdensballetten en række af de største internationale stjerner fra ballettens verden fra historiske steder i Danmark. Til august kommer Verdensballetten for første gang til Vejle Kommune ved de historiske Jelling Høje i Jelling. Med forestillingen ved Jelling Højene, som bliver til i samarbejde med Vejle Musikteater, tilfører Verdensballetten en ny historisk ramme, som på smukkeste vis fletter sig ind i Verdensballettens DNA, hvor kunst, rammer og stemning går op i en højere enhed.
Praktisk
Sted: Jelling Højene, 7300 Jelling
Medbring eget tæppe eller egen klapstol: Publikum fordeles på dagen, så alle har bedst mulig udsyn til scenen.
Mad & drikke: Du er velkommen til at medbringe mad og drikke. Der vil også snart være rig mulighed for at købe mad samt kolde og varme drikke her på hjemmesiden – det informerer vi alle billetkøbere om pr. mail. Ligesom der på dagen er boder, hvor der også er mulighed for køb af mad og drikke.
Tøj: Tag godt med varmt tøj på, og tag gerne et godt regnslag med hætte med, hvis det begynder at regne. Det er IKKE tilladt at have paraply med, da det kan skygge for dem som sidder bag dig.
Om Verdensballetten
Verdensballetten inviterer i 2020 for 13. år i træk til ballet i Verdensklasse med nogle af verdens bedste balletdansere fra kompagnier som Royal Ballet fra London, Staatsballett Berlin og Mariinsky Ballet fra Skt. Petersborg. Danske operasangere og internationalt anerkendte klassiske musikere vil optræde som solister samt akkompagnere danserne på scenen.
Forestillingen ledes af tenor og konferencier Jens-Christian Wandt, som på en uhøjtidelig og lun facon præsenterer en forestilling for både balletkendere og nybegyndere.
Løssalg |
Børn & unge |